Loading...

ترور دختر الکساندر دوگین، مغز متفکر پوتین و دوست خامنه ای جنایتکار

image
22-08-2022

ترور دختر الکساندر دوگین، مغز متفکر پوتین و دوست خامنه ای جنایتکار


«الکساندر دوگین» نظریه پرداز روسی و شخصیت بسیار نزدیک به «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه که به او «مغز متفکر پوتین» می گویند ساعاتی پیش از یک حمله جان به در برده اما دختر وی کشته شده است. بمب در اتومبیلی منفجر شد که قرار بود دوگین در آن همراه دخترش باشد اما رسانه های روسی گفته اند که او در لحظات آخر تصمیم گرفته با دخترش همراه نشود. درباره دوگین، نظراتش و رابطه او با ایران چه می دانیم؟
دوگین؛ مغز متفکر بی تاج و تخت
دوگین از مشوقان تجاوز نظامی روسیه به اوکراین است و هشت سال قبل از این حمله خواهان «قتل عام» اوکراینی های مخالف روسیه شده بود. به دلیل این اظهارات، دوگین مجبور به خداحافظی با ریاست دپارتمان جامعه شناسی روابط بین الملل در دانشگاه دولتی مسکو شد اما محوریت او در روسیه از آن سال هیچ کمتر نشده است.

ترور دختر آلكساندر دوگين 2

عكس يادگاري دوگين با مجسمه حسن مدرس در ميداني نزديك مجلس شوراي اسلامي در تهران


در حکومت روسیه دوگین هیچ سمت رسمی ندارد اما نفوذ فکری او بر ولادیمیر پوتین، او را در جایگاه پراهمیتی تری از هر صاحب منصب سیاسی دیگری نشانده که هر آن ممکن است کرسی قدرت خود را در دوره حکمرانی خودکامه پوتین از دست بدهد. دوگین نظریه پرداز بازسازی هویت جدید روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است که با عنوان «هویت اوراسیا» شناخته می شود.

ترور دختر آلكساندر دوگين 3

بمب در اتومبيلي منفجر شد كه قرار بود دوگين در آن همراه دخترش باشد اما رسانه هاي روسي گفته اند او در لحظات آخر تصميم گرفته است با دخترش همراه نباشد


سیاست های کلی حکومت طولانی مدت پوتین بر روسیه که پس از سقوط شوروی دومین حکمران کشور بوده برای تشکیل اتحادیه اوراسیا بر مبنای نظریه های دوگین است. از پایه های این برنامه، دمیدن بر روحیه ملی گرایی روسی، تقویت کلیسای ارتدوکس و تشدید رقابت با یهودیان است که حتی برخی آن را نوعی «یهودی ستیزی پنهان» می دانند.
احیای سیطره روسیه به سبک دوره اتحاد جماهیر شوروی و تقویت ملی گرایی روس، زنگ خطری برای همسایگان زخم خورده روسیه است. با وجود چنین خطر کمین کرده ای، رژیم ایران که یکی از پر خسارت دیده ترین همسایه های روسیه از این کشور در دوره های مختلف تاریخی است، آغوشی باز برای سیاست های بلندپروازانه اما مخرب رییس جمهور روسیه در منطقه دارد و به همین ترتیب میزبان و تمجیدگر مغز متفکر بی تاج و تخت حکمران روسیه، پوتین بوده است.


دوگین، طالب زاده، ازغدی و حسن عباسی
دوگین بارها به ایران سفر کرده و مهمان سران رژیم بوده است. سیر میزبانی و موضوعات مطرح شده در این سفرها می گوید که رژیم آخوندی و فدراسیون روسیه تحت حکمرانی پوتین و نفوذ فکری دوگین در چه مناسباتی قرار دارند.
در سال ۱۳۹۱ دوگین با افرادی همچون «مصطفی محقق داماد»، «غلامرضا اعوانی» و«غلامحسین ابراهیمی دینانی» ملاقات کرده بود که گرچه چهره های مورد اعتماد رژیم اند اما از اعتبار دانشگاهی و آکادمیک هم برخوردارند. میزبانان سفر بهمن ۹۵ دوگین همزمان با جشن های دهه زجر رژیم بود .
در تهران دوگین با «حسن رحیم پور ازغدی» و «حسن عباسی» از تئوریسین های رژیم ملاقات کرد که مروج نظریه های توطئه هستند و به شدت با علوم انسانی و اجتماعی به عنوان دستاوردهای مدرن با ریشه در دانشگاه های غرب، مخالفت می کنند.

ترور دختر آلكساندر دوگين 4

الكساندر دوگين، مشاور پوتين در نشست چهارمين شب علوم انساني در كنار چهره هاي تندرو روزنامه كيهان، پيام فضلي نژاد

میزبان اصلی دیگر او در این سفر «نادر طالب زاده» سیاستمدار مدافع حکومت و فیلم ساز مورد علاقه خامنه ای جانی بود. پس از فوت طالب زاده خامنه ای او را «پژوهشگر و هنرمند انقلابی و پرتلاش و پر انگیزه» خواند که علامتی از تایید وی در ساختار بسته حکومت است که هر «هنرمند» و فیلم سازی را به آسانی در حلقه کوچک خود راه نمی دهد.

طالب زاده در جریان این سفر مصاحبه ای با دوگین برای پخش از تلویزیون حکومتی انجام داد و در نشست های مختلفی که نظریه پردازان حکومتی نزدیک به خامنه ای در آن حضور داشتند، با دوگین حاضر شد. این سفر همزمان با حضور نظامی سپاه پاسداران در سوریه برای حمایت از حکومت «بشار اسد» بود.
به گفته فایل صوتی درز کرده «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه وقت جمهوری اسلامی، پوتین در آن دوره پس از مدت ها که «قاسم سلیمانی» فرمانده ترور شده نیروی قدس شعبه برون مرزی سپاه خواستار سفر به مسکو بود، اجازه سفر وی به روسیه را داد و عملا ایران را به جنگ در میدان نبرد سوریه و پوشش زمینی حملات هوایی روسیه در حمایت از اسد کشاند.
در زمان حضور دوگین، طالب زاده دری کی از برنامه ها اشاره ای مستقیمی به همکاری نظامی تهران و مسکو در سوریه داشت و گفته بود: «قطعا حضور پروفسور دوگین در ایران و برگزاری این چنین محافل علمی، فلسفی غرب را عصبانی می کند. باید توجه داشت که روسیه نزدیکترین همسایه ما است، اما ما کمترین موضوع را راجع به این همسایه می دانیم، اکنون کنار نیروهای روس، حزب الله و مشاوران نظامی ایران می جنگند، پس وارد مرحله جدید شده ایم و گفتمان جدیدی در سایه این اتحاد شکل گرفته است».
دوگین هم چند روز پس از کشته شدن سلیمانی در یک سخنرانی حضوری در دانشگاه تهران -فرصتی که به هر نظریه پرداز خارجی به آسانی داده نمی شود- ایران را شریک روسیه در سیاست «اوراسیا» یعنی احیای هویت ملی روسیه و «عظمت» دوره شوروی خوانده و گفته بود که قاسم سلیمانی «قهرمان» این ایده بود.
دیدگاه های دوگین باب طبع رژیم است که خود را برای بقا در فضای تنگ سیاسی، با افکار غرب ستیز و توطنه اندیش خامنه ای هماهنگ می کنند. در یکی از سفرهایش به ایران دوگین در «شب علوم انسانی» که یک همایش حکومتی است گفته بود: «نگاه ایران و روسیه آنتولوژیک و مشترک است، ایرانیان در انتظار امام مهدی و روس های ارتدوکس در انتظار بازگشت مسیح هستند و این مفهوم مشترکی بین آنهاست» و سپس ضدیت هایش با غرب و تلاش برای همراه کردن ایران با آن را برای حضار شرح داده بود:
«امپریالیسم در هر دو فرهنگ ایران و روس، نمادی از شیطان است. مواجهه با امپریالیسم نه تنها سیاسی بلکه امری فرهنگی است. ابتدا باید طبیعت لیبرالیسم را به خوبی بفهمیم و سپس خواسته های اصلی آن را بدانیم، طبیعت لیبرالیسم نمادی از مدرنیته است بنابراین جنگیدن علیه لیبرالیسم مبارزه ای علیه مدرنیته هم محسوب می شود».
در شب سالگرد انقلاب در ۲۱ بهمن ۹۵ دوگین سفری به قم داشت و با «محمدمهدی میرباقری» رییس محافظه کار فرهنگستان علوم اسلامی قم و از نظریه پردازان حکومتی درباره برقراری نسبت میان علم و دین دیدار ملاقات کرد. در این دیدار دوگین درباره ابعاد مذهبی نظریات خود و به خصوص لزوم «دینی سازی علوم طبیعی» در جهان امروز توضیح داده که سخت به ذائقه نظریه پردازان آخوندی خوش آمد. رسانه های محافظه کار ایران دیدگاه های دوگین را «نظریه ای که دقیقا منطبق بر نظریات آیت الله میرباقری است» توصیف کردند.
دوگین در این ملاقات در قم گفته بود «مدرنیزاسیون در روسیه از زمان پتر کبیر شروع شد و کمونیسم، نقطه اوج مدرنیته در کشور ما بود. نتیجه این روند، نابودی کامل همه سنت های مقدس ما بود. تا جایی که من می دانم، همین اتفاقات کم و بیش در ایران هم رخ داده است. با این حال، پس از انقلاب اسلامی، سنت شما یعنی تشیع، توانسته بر غرب و مدرنیته پیروز شود».
نقطه طلایی ملاقات این دو نظریه پرداز سوال میرباقری از دوگین درباره دین و مذهب ولادیمیر پوتین است. پاسخ او می تواند روح نظریه پردازان و روحانیون افراطی رژیم را به پرواز درآورد.
دوگین مذهب پوتین را «ارتدوکس روسی» و «تحت تأثیر روحانیون بسیار محافظه کار و سنت گرای روسیه» خوانده و گفته بود «در ایران، بازگشت به سنت، بسیار دقیق تر و تعریف شده تر است. این بازگشت، در صحنه سیاست، کاملا پذیرفته شده است. بنابراین جامعه مسیحیان ارتدوکس روسیه که من نماینده آن ها هستم، با دنبال کردن مسیر ایران و انقلاب اسلامی این کشور، می تواند به سوی موفقیت گام بردارد. شما از ما جلوتر هستید و می توانید الگویی باشید که ما باید از آن پیروی کنیم».
بی جهت نیست که روح تبادلات کلامی دوگین و میرباقری در قم شش سال بعد در اولین مکالمات پوتین و خامنه ای پس از حمله روسیه به اوکراین انعکاسی سیاسی اما صریح تر هم یافت. آنجایی که خامنه ای در اتاق خالی از هرگونه زیبایی و ظرافت خود به حکمران روسیه گفت «غربی ها با روسیه قوی و مستقل به کلی مخالف هستند» و سپس از حمله روسیه به اوکراین تمجید کرد:
«جنگ یک مقوله خشن و سخت است و جمهوری اسلامی از اینکه مردم عادی دچار آن شوند به هیچ وجه خرسند نمی شود اما در قضیه اوکراین چنانچه شما ابتکار عمل را به دست نمی گرفتید، طرف مقابل با ابتکار خود، موجب وقوع جنگ می شد».
در دوره ای که تبادلات فکری و نظری دانشگاه ها و مراکز علمی ایران با جهان به دلیل تنگ تر شدن دیدگاه های حکومت، بسته و بسته تر شده و تا مرز قطع کامل پیش رفته، افکار افراطی همچون دیدگاه های الکساندر دوگین که اجازه سفر به ایران و ترویج دیدگاهایش را دارد، بازتاب فوری و تاثیر آنی نزد سران رژیم یافته است.

//