Loading...

محكوميت يك ايراني با اتهامات تروريستي در دادگاه ايالتي دورتموند

image
27-11-2023

محكوميت يك ايراني با اتهامات تروريستي در دادگاه ايالتي دورتموند

24 نوامبر 2023
يك شهروند ایرانی باتهام ارتباط با گروه داعش و تلاش برای تهیه مواد سمی خطرناک به چهار سال زندان محکوم شد. از او با نام جلال ج. اسم برده شده است او قصد داشت در آلمان در شب سال نوی ۲۰۲۲ یک حمله تروریستی انجام دهد.

متهم به قصد انجام عملیات تروریستی در دادگاه

یازده ماه پس از دستگیری یک مرد ایرانی که به تلاش برای عملیات تروریستی با مواد سمی متهم شده بود، اتهام او در دادگاه دورتموند آلمان احراز و برایش حکم صادر شد.

بر اساس حکم دادگاه عالی ایالتی در دورتموند روز جمعه سوم آذر ( ۲۴ نوامبر)، متهم جلال ج. در پی اثبات جرمش مبنی بر تلاش برای انجام حمله تروریستی با استفاده از مواد به شدت سمی، به چهار سال حبس محکوم شد. علاوه بر این دادگاه حکم کرد وی پس از تحمل دوره زندان، به دلیل خطری که  از سوی او برای جامعه محرز شده است، تحت تدابیر شدید پلیسی خواهد ماند.

ژانویه ۲۰۲۳ در پی هشدارهای سازمان‌های امنیتی، این مرد  به همراه برادرش در منطقه‌ای به نام کاستروپ−راکسل بین دو شهر دورتموند و بوخوم دستگیر شد. تبادل پیام در پیام‌رسان‌ها با اعضای گروه داعش این مرد ایرانی را برای سازمان‌های امنیتی مشکوک کرده بود.

در جریان بازجویی‌ها مشخص شد این مرد دستور ساخت مواد سمی بر پایه رزین و سیانور را دریافت کرده بود و علاوه بر این او تهیه مواد سمی موثر را شروع کرده بود.

بازجوها در پی تبادل پیام‌ها در شبکه‌های پیام‌رسان متوجه شدند حمله تروریستی برای شب سال نو ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده بوده، ولی متهم تا آن زمان قادر به ساخت ماده منفجره نمی‌شود. چند روز بعد از سال نو او و برادرش بازداشت می‌شوند.

در دادگاه مشخص شد که دستور ساخت مواد سمی که در اختیار متهم بوده ناقص و غیرکاربردی بوده، ولی متهم از این امر اطلاعی نداشته و آزمایش‌ها و اقدامات او می‌توانسته برای امنیت و سلامت عمومی تهدید باشد.

برادر فرد محکوم شده آزاد شده و قرار است که پیگرد قضایی او متوقف شود.حکم دادگاه قطعی نیست و فرد محکوم شده می‌تواند تقاضای تجدیدنظر کند.