Loading...

دولت آلمان لایحه آزادی کشت و مصرف محدود ماری جوانا را تصویب کرد

image
20-08-2023

دولت آلمان لایحه آزادی کشت و مصرف محدود ماری جوانا را تصویب کرد

رادیو فرانسه. – ۱۸ اوت ۲۰۲۳-

دولت آلمان لایحه آزادی کشت و مصرف محدود ماری جوانا را تصویب کرد

دولت آلمان، در نشست روز چهارشنبه ۱۶ اوت، لایحه قانونی آزادی کشت و مصرف محدود گراس را تصویب کرد. به موجب این لایحه هر شهروند بالغ آلمان مجاز است تا سه نهال گراس بکارد و تا ۲۵ گرم از آن در اختیار داشته باشد.

در بند دیگری از مصوبه دولت ذکر شده است که برخی از مراکز فروش آلمان نیز مجوز خواهند گرفت تا تحت کنترل دولت ماری جوانا را در اندازه محدود و در شرایطی که قانون تعیین می کند در اختیار خریداران قرار دهند.

کارل لاوترباخ، وزیر بهداری سوسیال دموکرات آلمان، هنگام اعلام خبر تصویب لایحه قانونی شدن کشت و مصرف شخصی ماری جوانا تاکید کرد که قانونی شدن کشت و مصرف به معنای بی خطر بودن ماری جوانا نیست، بلکه هدف نهایی کنترل بهتر عرضه و تقاضا، جلوگیری از توزیع مواد زیانبارتر و در نهایت کاهش تعداد مصرف کنندگان است.

به گفته لاوترباخ در حال حاضر ۵۰ درصد جرائم مرتبط با مواد مخدر به توزیع غیرقانونی ماری جوانا مربوط است.

برخی از ناظران آلمانی پیش‌تر به این نکته اشاره کرده‌اند که بخش عمده‌ای از وقت پلیس تاکنون صرف شناسایی و تعقیب توزیع کنندگان کوچک گراس شده است. آن ها بر این باورند که با قانونی شدن گراس در حد محدود، نیروی پلیس از این بخش آزاد می شود و می‌تواند در مبارزه با باندهای بزرگ به کار گرفته شود.

بحث آزاد کردن کشت و مصرف محدود ماری جوانا از سال‌ها پیش در آلمان جریان داشته است. این موضوع در برابر موافقان، مخالفان زیادی هم در محافل سیاسی و مذهبی آلمان دارد.

وزیر بهداری به عنوان مدافع سرسخت آزادی کشت محدود و مصرف اندک ماری جوانا عضو حزب سوسیال دموکرات است که در دولت ائتلافی فعلی اکثریت دارد.

اما جالب این جا است که وزیر داخلی ایالت نیدرزاکسن و سناتور داخلی دولت‌شهر هامبورگ که هردو عضو همین حزب هستند با لایحه جدید دولت به مخالفت جدی پرداخته اند.

وزیر بهداری آلمان در واکنش به انتقادهای مخالفان گفته است که آن‌ها جایگزین واقعگرایانه ای برای لایحه دولت ندارند.

برنامه روشنگری برای جوانان

به گفته وزیر بهداری آلمان، افراد زیر ۱۸ ساله مجاز به کشت و مصرف گراس نخواهند بود و دولت خواهد کوشید آن ها را با زیان‌های ناشی از این کار آشنا کند. 

این مقام دولت آلمان در این زمینه توضیح داده است که مصرف درازمدت گراس به مغز زیان می رساند، اما برخلاف موادمخدر سنگین منتهی به مرگ نمی شود.

قانون آزادی کشت و مصرف محدود گراس پس از تصویب مجلس فدرال از آغاز سال ۲۰۲۴ ضمانت اجرائی خواهد یافت.

به گزارش رسانه‌ها، با توجه به این که اکثریت نمایندگان مجلس را اعضای سه حزب حاکم تشکیل می دهند، تصویب لایحه در مجلس فدرال قطعی است و شورای فدرال نیازی به رای گیری درباره آن ندارد.‌

پایگاه اینترنتی "گزوند بوند" نوشته است که در سال ۲۰۲۱، چهار میلیون و دویست شهروند ۱۸ تا ۶۴ ساله آلمان دست کم یکبار گراس مصرف کرده اند و تعداد جرائم مربوط به قاچاق گراس به بیش از ۵۰ هزار مورد رسیده است.

دولت امیدوار است0 با قانونی کردن گراس و‌کنترل بازار آن این ارقام را کاهش دهد. هلند در این زمینه موفق بوده است. کافی شاپ‌های مجاز هلند هرروز مقدار معینی گراس از منابع دولتی دریافت می کنند و تحت نظارت پلیس در مقدار کوچک به مشتریان خود می فروشند.