Loading...

آلمان - تیراندازی در جریان عملیات پلیس آلمان علیه "شهروندان رایش"

image
23-03-2023

آلمان - تیراندازی در جریان عملیات پلیس آلمان علیه "شهروندان رایش"

صبح روز چهارشنبه (۲۲ مارس/ دوم فروردین) پلیس آلمان در چندین ایالت اقدام به تفتیش و جست‌و‌جو برای دستگیری مظنونان به حمایت از شبکه "شهروندان رایش" و احضار شاهدان کرد.

این عملیات در ادامه عملیات قبلی پلیس برای دستگیری اعضای این باند در ۷ دسامبر سال گذشته بوده است که طی آن ۲۳ نفر دستگیر شدند. در عملیات روز چهارشنبه ۱۹ تن دیگر در ایالت‌های بایرن، نیدرزاکسن و زاکسن بازداشت شدند.

بنا بر گزارش‌ها در میان بازداشت‌شدگان چندین افسر پلیس و سرباز ارتش آلمان نیز دیده می‌شوند.

این افراد در شبکه‌سازی و گروه‌بندی‌هایی دست داشته‌اند که با "خصومت شدید نسبت به دولت" شناخته می‌شوند و بازرسان این پرونده با بررسی وسایل ارتباطی و حساب‌های مالی دستگیرشدگان عملیات ماه دسامبر به آنها دسترسی پیدا کرده‌اند.

یک مورد تیراندازی

در جریان تفتیش‌‌های روز چهارشنبه در شهر رویت‌لینگن در ایالت بادن وورتمبرگ یکی از مظنونان به سوی نیروهای پلیس تیراندازی کرد.

به گفته سخنگوی دادستانی، یک مأمور پلیس در جریان این تیراندازی جراحت سطحی برداشته است. شخصی که اقدام به تیراندازی کرده قرار بود تنها به عنوان شاهد به اداره پلیس برده شود اما پس از این تیراندازی دادستان کل آلمان به اتهام اقدام به قتل دستور بازداشت او را صادر کرد.
گروه "شهروندان رایش" به دنبال چیست؟

چند گروه فرقه‌مانند از افراطیون راست و نظریه‌پردازان توطئه خود را "شهروندان رایش" (Reichsbürger) یا "دولت‌های رایش" (Reichsregierungen) توصیف می‌کنند. ایدئولوژی محوری "شهروندان رایش" ضدسامی، تجدیدنظرطلبی تاریخی و دموکراسی‌ستیزی است. علاوه بر رد دموکراسی، انکار توهین‌آمیز هولوکاست اغلب بخشی از تبلیغات آنها است. اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان شمار آنها را ۲۱هزار نفر تخمین زده است که حدود یک‌هزار نفر آنها خطرناک ارزیابی شده‌اند.

این گروه‌ها ادعا می‌کنند که قانون اساسی کنونی آلمان "ادامه جنگ علیه رایش آلمان" است و دولت فدرال "موقعیت یک حاکمیت خارجی بر مردم آلمان را دارد که توسط قدرت‌های پیروز غربی، حاکمیتی بیگانه بر خلق آلمان را تحمیل کرده است".

گروه "شهروندان رایش" رویای تغییر سیستم سیاسی آلمان را دارند و در صورت لزوم از توسل به اسلحه برای تحقق این هدف ابایی ندارند. عملیات ماه دسامبر پس از کشف توطئه این گروه برای انجام کودتا و سرنگونی دولت آلمان انجام شد.

دادستانی کل آلمان دستگیرشدگان امروز را به تاسیس گروه تروریستی و برنامه‌ریزی برای براندازی خشونت‌بار حکومت در آلمان متهم کرده است. همچنین "احتمال برنامه‌ریزی برای انجام یک اقدام خائنانه علیه دولت فدرال و یک جرم جنایی جدی که امنیت کشور را به خطر می اندازد"، در حال بررسی است. با این همه تا انجام تحقیقات بیشتر فرض بی‌گناهی همچنان در مورد همه مظنونان اعمال می‌شود.

ادامه عملیات ماه دسامبر

پس از عملیات ماه دسامبر و کشف گروهی که قصد کودتا داشت، مقامات امنیتی آلمان تأکید کردند "این تازه آغاز راه است". در ماه‌های گذشته پلیس جنایی فدرال آلمان در همراهی با پلیس جنایی ایالت‌ها مقادیر زیادی اسناد و مدارک و اموال ضبط‌ شده در عملیات ماه دسامبر را ارزیابی کرده‌اند. این اسناد و یافته‌ها شامل کامپیوتر، هارد دیسک و گوشی‌های موبایل و نیز مدارک کتبی بوده است. ۳۰۰ کارمند این ادارات در ماه‌های گذشته مشغول بررسی این اسناد و مدارک بوده‌اند.

در عملیات ماه دسامبر صدها عدد اسلحه نیز کشف شد که بیشتر آنها قانونی بودند. همچنین تجهیزات نظامی، خنجر، شمشیر، تیر و کمان، تلفن‌های ماهواره‌ای، جلیقه‌های ضدگلوله، کلاه‌خود، اونیفورم و بیش از ۱۷۰ هزار یورو پول نقد به اضافه چند کیلو سکه‌های طلا و نقره و برنز نیز کشف شدند.

همچنین صدها "توافقنامه رازداری" کشف شد که توسط اعضای این شبکه امضا شده بود. بر اساس این توافقنامه اعضا موظف هستند درباره گروه هیچ حرفی نزنند وگرنه مجازات می‌شوند. این مجازات شامل اعدام هم می‌شود.

با بررسی این اسناد و مدارک در ماه‌های گذشته، بازرسان تصمیم گرفتند یک عملیات دیگر تفتیش و جست‌و‌جو علیه شبکه "شهروندان رایش" انجام دهند. مظنونان در جریان کنترل چت‌های گروهی و شنود تلفن‌ها شناسایی شدند.