Loading...

وزارت امور خارجه آمریکا: به هیچ توافق دیگری با ایران نزدیک نیستیم؛ تهران باید برای تنشزدایی تلاش کند

image
20-08-2023

وزارت امور خارجه آمریکا: به هیچ توافق دیگری با ایران نزدیک نیستیم؛ تهران باید برای تنشزدایی تلاش کند

رادیو فرانسه. – ۱۸ اوت ۲۰۲۳-

وزارت امور خارجه آمریکا: به هیچ توافق دیگری با ایران نزدیک نیستیم؛ تهران باید برای تنش‌زدایی تلاش کند

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در واکنش به نزدیک شدن ایران و آمریکا به یک توافق، می‌گوید: واشنگتن با تهران، به جز در زمینه‌ی تبادل زندانیان به تفاهمی دست نیافته است و ایران باید برای تنش‌زدایی و ایجاد فضای دیپلماسی تلاش کند.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت أمور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۲۵ مرداد، ضمن تاکید بر خواست آمریکا از ایران مبنی بر لزوم تنش‌زدایی در روابط دیپلماسی، گفت: با تهران به جز در مورد توافق بر سر تبادل زندانیان به هیچ‌گونه تفاهی دیگری نزدیک نشده‌ایم.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در نشست خبری روز چهارشنبه ۲۵ مرداد، در پاسخ به پرسشی درباره گزارش اخیر فایننشال‌تایمز درباره توافق نانوشته میان تهران و واشنگتن مبنی بر تنش‌زدایی و توقف ارسال پهپاد به روسیه در جنگ اوکراین، گفت: این موضوعات از یکدیگر مجزا هستند و همانطور که وزیر أمور خارجه آمریکا روز گذشته گفت به هیچ توافقی نزدیک نیستیم.

ودانت پاتل تصریح کرد: «ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که ایران باید برای ایجاد فضایی در جهت پیشبرد دیپلماسی در آینده تلاش کند اما به هیچ نوع توافقی با ایران نزدیک نیستیم».

معاون سخنگوی وزارت أمور خارجه آمریکا افزود: «متعهد هستیم که هرگز به ایران اجازه دستیابی به سلاح اتمی ندهیم و دیپلماسی را بهترین راه برای رسیدن به این هدف می‌دانیم».

روزنامه فایننشال تایمز، روز چهارشنبه ۲۵ مرداد، در گزارشی نوشت: دولت آمریکا در مذاکرات غیرمستقیم اخیر با ایران در قطر و عمان، از تهران خواسته است تا به عنوان بخشی از تفاهم نانوشته بین دو کشور برای کاهش تنش‌ها، از ارسال پهپاد به روسیه خودداری کند.

بر أساس گزارش این نشریه، درخواست آمریکا درباره ارسال پهپاد ساخت ایران به روسیه در جریان مذاکرات بر سر تبادل تبادل زندانیان میان دو کشور در هفته گذشته مطرح شده است.

به گفته این مقام وزارت أمور خارجه آمریکا، واشتگتن به همراه متحدان خود به تلاش برای پاسخگو کردن تهران در خصوص فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌اش، از جمله ارسال پهپاد به روسیه در جنگ اوکراین و گسترش تولید پهپاد و سایر سلاح‌های خطرناک ادامه خواهد داد.

معاون سخنگوی وزارت أمور خارجه آمریکا، در این نشست خبری، بار دیگر تاکید کرد که پول‌های آزاد شده ایران در پی تبادل زندانیان، تنها برای خرید غذا، دارو و أقلام غیرتحریمی است و واشتگتن بر چگونگی هزینه شدن این پول‌ها نظارت خواهد داشت.