Loading...

زلزله در دولت ایالات متحده با درز دهها سند محرمانه و سری از وزارت دفاع

image
15-04-2023

زلزله در دولت ایالات متحده با درز دهها سند محرمانه و سری از وزارت دفاع

-عواقب درز دهها سند طبقه بندی شده پنتاگون (وزارت دفاع) و انتشار آنها در چندین شبکه اجتماعی و پیام رسانی هر روز دامنه بیشتری می گیرد. کاخ سفید تلویحا صحت و اعتبار این اسناد را تأیید کرد.

«سفر رسمی جو بایدن به ایرلند شمالی و پس از آن به جمهوری ایرلند (جنوبی) که قرار بود برای رئیس جمهور ایرلندی تبار ایالات متحده لحظاتی سرشار از احساسات همراه با یاد آوری خاطره اجداد ایرلندی وی بیافریند، با خبری در خصوص درز دهها سند محرمانه پنتاگون که چند روز پیش در چندین پلاتفرم پیام رسانی و شبکه اجتماعی برملا شد، عمیقا مختل گردید. این قضیه بویژه از آن رو با وخامت بیشتری توأم است که هنوز مهار نشده است. مقامات آمریکائی توضیح زیادی درباره جزئیات تحقیق رسمی جاری توسط وزارت دادگستری نمی دهند. این خبر که در طول سفر جو بایدن به دو بخش ایرلند کنفرانس مطبوعاتی برگزار نخواهد شد شاید تا حدی وخامت این بحران را توجیه کند.

پس از چهار روز سکوت که با توجه به ضوابط سنتی در آمریکا غیرمعمول است، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، نخستین مسئولی بود که در برابر دوربینها قرار گرفت. او صحت اسناد درز کرده را تأیید نکرد اما با گفته این جمله تلویحا بر اعتبار آنها صحه گذارد : "علنی شدن این گونه اسناد با هیچ دلیل، عذر یا بهانه ای قابل توجیه نیست. از این اسناد باید به دقت حفاظت می شد"...

بخش مهمی از این اسناد و گزارشها به جاسوسی از برخی متحدان واشینگتن از جمله رئیس جمهور اوکراین، کره جنوبی و اسرائیل مربوط می شود و ممکن است باعث ایجاد اختلال در روابط ایالات متحده با این کشورها گردد. بخش دیگری به کشورهای خصم مانند روسیه مربوط است که شامل شماری از موارد رخنه در ساختارهای اطلاعاتی مسکو و حتی گروه خصوصی مزدوران روسی موسوم به "واگنر" می گردد.

وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد ممکن است ناگزیر شود برخی طرح های دفاعی و تهاجمی خود در جبهه جنگ علیه نیروهای روس را تغییر دهد. سرویس اسرائیلی اطلاعات، موساد، نیز گزارشی مبنی بر تشویق تظاهرات علیه دولت نتانیاهو از سوی کادرهای این سرویس را تکذیب کرد...برای روشن تر شدن موضوع باید منتظر توضیحات مسئولان واشینگتن و نتایج تحقیقات در روزهای آینده بود...»