Loading...

ايران - لوموند: در مدارس دخترانه مسمومیت های زنجیره ای ادامه دارد

image
11-03-2023

ايران - لوموند: در مدارس دخترانه مسمومیت های زنجیره ای ادامه دارد

لوموند: در مدارس دخترانه مسمومیت های زنجیره ای ادامه دارد

از روز شنبه ۴ مارس که در ایران روز آغازین هفته است، مسمومیت های زنجیره ای در مدارس و آموزشگاههای اکثرا ویژه دختران با سرعتی نگران کننده رو به افزایش است. در طول روز یکشنبه بیش از دویست مدرسه ابتدائی، راهنمائی و متوسطه در سراسر کشور هدف مواد مسمومیت زا از نوعی مشکوک قرار گرفتند. برآورد شمار دختران جوانی که در بیمارستان بستری شده و شمار کسانی که احتمالا حالشان وخیم باشد، غیرممکن است. این گروه از مشکلات تنفسی، تهوع و سر درد شکایت دارند. این موارد فزاینده مسمومیت در ایامی روی می دهد که ایران را قیامی بی سابقه در پی مرگ یک زن جوان در سپتامبر ۲۰۲۲... در بر گرفته است.

مسموم شدن دختران جوان از اواخر نوامبر ۲۰۲۲ در شهر مذهبی قم آغاز شد و سپس موارد مشابهی در چندین منطقه کشور مشاهده گردید. مسئولان این اعمال که عمدتا در تهران، رشت (شمال)، مشهد (شمال شرق)، بندرعباس (جنوب) و کرمانشاه (غرب) روی داده، هنوز شناسائی نشده اند. مقامات به جای اقدام یا واکنش درخور، با اعلام اینکه این وقایع کار "دشمنان" مفروض ایران است، یا انداختن مسئولیت این موج مسمومیت ها به گردن دختران جوانی که خود قربانی هستند (تحت این عنوان که تلاش می کنند در مدارس خود اخلال و بی نظمی ایجاد کنند)، بر نگرانی، خشم و انزجار مردم افزوده اند. طی ماههای اخیر، زنان و دختران جوان ایرانی در صف اول تظاهرات ضد رژیم قرار داشته اند.

بسیاری از ایرانیان بر این باورند که دست حکومت پشت این مسمومیت ها قرار دارد و آتش خشم بار دیگر در سراسر کشور شعله ور می شود. طی تعطیلات پایان هفته، پدران و مادران در برخی شهرها در برابر مراکز دولتی تجمع کرده، به بی عملی مقامات اعتراض کردند. در رشت، مأموران پلیس جمعیت خشمگین را که در برابر ساختمان آموزش و پرورش شهر گرد آمده بودند، با پرتاب گاز اشک آور متفرق کردند. شماری موارد بازداشت، بعضا در بین دختران نوجوان، از چندین شهر کشور گزارش شده است. پاره ای از این صحنه ها فیلمبرداری شده و در شبکه های اجتماعی پخش شده است.

«دیکتاتور عصبانی است»

چند روزنامه ایرانی تلاش کرده اند این وقایع را پوشش خبری بدهند، اما با مشکلات بسیار مواجهند، زیرا حاشیه مانوور روزنامه نگاران بسیار محدود است. یکی از آنان به نام سید علی پورطباطبائی که در شهر قم برای یک سایت خبری محلی کار می کند و اولین فردی بود که مسمومیت ها در مدارس شهر خود را علنی کرد، روز 5 مارس بازداشت شد. هنوز روشن نیست که آیا عوارض مشاهده شده در قربانیان با گذشت زمان برطرف خواهد شد یا خیر. در قم، به گزارش سایت های خبری ایرانی، پدری حکایت می کند که دختر وی دو هفته پس از آنکه در معرض یک ماده مسموم کننده قرار گرفته، هنوز بدون واکر نمی تواند راه برود و از اختلال در دید و سرگیجه رنج می برد.

در این فضا و شرایط، خانواده های بسیاری از فرزندان خود خواسته اند در خانه بمانند. برخی والدین هم بین خود گروه های کشیک سازماندهی کرده اند تا رفت و آمدهای مشکوک در مدارس را تحت نظر و مراقبت قرار دهند.

فهیمه (نام مستعار به دلایل امنیتی) دخترش را تا پس از تعطیلات سال نوی ایران که 21 مارس آغاز می شود، به مدرسه نخواهد فرستاد. این زن جوان که در مشهد زندگی می کند، می گوید : "این وقایع همه به نفع رژیم است. دیکتاتور از دست دختران دانش آموز عصبانی است و پیش تر هم تهدید کرده بود که آنها را مجازات خواهد کرد". منظور فهیمه از "دیکتاتور" علی خامنه ای است که در اکتبر ۲۰۲۲ از ضرورت "تنبیه مختصر" در مورد جوانان و نو جوانانی که در خیابانها تظاهرات می کردند و به گفته او پس از دیدن نوشته ها و تصاویری در اینترنت دچار "احساسات" شده بودند، صحبت کرده بود. به باور فهیمه، "هدف شاید هم ایجاد رعب و وحشت برای کنترل بیشتر باشد. اما این یک استراتژی کوتاه مدت است و غیرممکن است بتواند مدتی طولانی عمل کند".