Loading...

ايران - گزارش نیویورک پست از کنفرانس در سنای آمریکا: طرح ده ماده‌یی مریم رجوی الهامبخش قطعنامه ۱۰۰ مجلس نمایندگان بوده

image
21-03-2023

ايران - گزارش نیویورک پست از کنفرانس در سنای آمریکا: طرح ده ماده‌یی مریم رجوی الهامبخش قطعنامه ۱۰۰ مجلس نمایندگان بوده

نیویورک پست ۲۶ اسفند: جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی و سناتور جو لیبرمن روز پنجشنبه حمایت قاطع خود را از اعتراضات جاری علیه رژیم ایران ابراز داشته و گفتند قیام تحت رهبری زنان "بسیار نزدیک" به دست یابی به تغییر رژیم است.

جان بولتون در کنفرانس مجلس سنای آمریکا با اشاره به مرگ مهسا امینی گفت: رویدادهای سال گذشته واقعاً نشان داد که ما از مرزی عبور کرده‌ایم و مردم ایران به عقب برنمی‌گردند. ما شاهد گسترش نارضایتی‌ها از حکومت ملاها در ایران هستیم. و اکنون پس از قتل مهسا امینی، شاهد یک تهاجم مستقیم و گسترده ایدئولوژیک علیه مشروعیت خود رژیم هستیم... ما به پیروزی بسیار نزدیک می‌شویم».

سناتور جو لیبرمن نیز با تأیید سخنان بولتون گفت: «گسترده‌ترین قیام علیه رژیم» «نزدیک‌تر از همیشه» به «رهایی مردم ایران از ظلمی است که تحت آن زندگی کرده‌اند».

نیویورک پست افزود: این اظهارات در حالی بیان می شود که اکثریت دو حزبی مجلس نمایندگان و 47 سناتور آمریکایی قطعنامه هایی را امضا کرده اند که از اعتراضات در ایران با هدف سرنگونی رژیم ملاها حمایت می کند.

طرح ده ماده‌یی مریم رجوی الهامبخش قطعنامه ۱۰۰ مجلس نمایندگان بوده که یک دولت دموکراتیک، مبتنی بر جدایی دین و دولت را جایگزین دیکتاتوری حاکم بر ایران می‌کند.

قطعنامه‌های کنگره، رژیم ایران را به خاطر زندانی کردن ده‌ها هزار شهروند محکوم می‌کند و قطعنامه سنا نیز دولت بایدن را برای پاسخ به تحریم‌ها تحت فشار قرار می‌دهد.

نیویورک پست به نقل از جان بولتون نوشت: «ده‌ها هزار نفر دستگیر شده‌اند، صدها نفر کشته شده‌اند، اما این رژیم هنوز به  این کار ادامه میدهد. این نیروی ایمان است که رژیم ملاها را سرنگون می‌کند و تغییر رژیم مورد نیاز را فراهم می‌کند».

بولتون و لیبرمن از پرزیدنت بایدن خواستند که رسما از تلاش‌ها برای اصلاح برجام صرف نظر کند و یک بار و برای همیشه به مذاکرات اتمی با رژیم ایران پایان دهد. لیبرمن با تکرار درخواست از بایدن برای اعمال تحریم‌های سخت‌تر، گفت: زمان آن فرا رسیده است که دولت آمریکا اعلام کند برجام مرده است. تمام شده است».

بولتون نیز گفت: «این یک توهم است و از همان ابتدا هم یک توهم بوده است که آنها هرگز بتوانند به توافقی با رژیم ایران دست یافند تا توانایی آنها را برای تولید سلاح اتمی محدود کند.» رژیم ایران همیشه قول می‌دهد. اما هیچگاه قصد پایبندی به وعده های خود را ندارند».

پرزیدنت بایدن به طور خصوصی اعتراف کرده است که توافق اتمی با رژیم ایران "مرده" است، اما دولت او هنوز به طور رسمی موضع سیاسی خود را اعلام نکرده است.

گروهی از سناتورهای دو حزبی نیز از جمله سناتور جین شاهین و کوری بوکر که در کمیته روابط خارجی سنا حضور دارند در این جلسه حمایت خود از یک ایران آزاد و دموکراتیک بیان کردند. علاوه بر آنها سناتور تام تیلیس و جان بوزمن نیز از یک ایران آزاد و دموکراتیک دفاع کردند.

ژنرال جیمز جونز، مشاور امنیت ملی دوران اوباما و پائولا دوبریانسکی، سفیر ویژه سابق آمریکا در امور ایرلند شمالی نیز در این کنفرانس که به میزبانی سازمان جوامع ایرانی مقیم آمریکا برگزار شد، سخنرانی کردند.

ژنرال جونز افزود: این امر صرفاً سرنگونی رژیم ستمگر کنونی حاکم بر ایران نیست. بلکه مبارزه علیه همه اشکال دیکتاتوری، از جمله رژیم سابق در ایران است. همانطور که معترضان شجاع ایران هر روز در خیابان های ایران تظاهرات می کنند، به ما یادآوری می شود که مردم ایران آرزوی یک جمهوری دموکراتیک و مبتنی بر جدایی دین و دولت را دارند.

سفیر دوبریانسکی نیز به حملات مسموم سازی علیه دانشجویان ایرانی اشاره کرد که به گفته او نشان می دهد رژیم آخوندی در حال از دست دادن کنترل خود است.

جان بولتون نتیجه گرفت که این تغییر آنچه را که «آبراهام لینکلن در آمریکا خواستار آن شده است» به وجود می آورد. او گفت: «حکومتی از مردم، توسط مردم و برای مردم - و من فکر می‌کنم امروز بیش از همیشه به آن نقطه نزدیک شده‌ایم.»

نیوزمکس: در کنفرانسی در سنای آمریکا شخصیتهای برجسته و قانونگذاران آمریکا

 از قیام مردم ایران حمایت کردند

نیوزمکس۲۵اسفند نوشت: شماری از شخصیتهای برجسته و قانونگذاران آمریکا در کنفرانسی که روز پنجشنبه در سنای آمریکا برگزار شد بر حمایت خود از قیام مردم ایران تأکید کردند وگفتند اگر مردم ایران به مبارزه خود علیه رژیم مذهبی ادامه دهند و ایالات متحده نیز در کنار مردم ایران بأیستد، ایران تا سال آینده یک کشور آزاد، غیراتمی و مبتنی بر جدایی دین و دولت خواهد بود.

در میان کسانی که در این کنفرانس شرکت کردند، سناتور جو لیبرمن، نامزد معاونت ریاست جمهوری سال 2000، جان بولتون، سفیر سابق سازمان ملل، و مشاور امنیت ملی رئیس جمهور دونالد ترامپ، ژنرال جیمز جونز، فرمانده سابق تفنگداران دریایی و مشاور امنیت ملی رئیس جمهور اوباما، حضور داشتند.

نیوز مکس افزود: جان بولتون در رابطه با سقوط رژیم ملاها گفت: «این بار، ما به طور فزاینده‌ای به موفقیت نزدیک‌تر خواهیم شد.» او افزود «ایران اکنون یک نیروی شورشی دارد که ما در گذشته فقط خوابش را میدیدیم.  این بار ما به پیروزی بسیار نزدیک هستیم».

گزارش نیوزمکس می  افزاید: سناتور لیبرمن خواستار پایان دادن به تلاش‌های دولت بایدن برای احیای توافق اتمی با رژیم ایران شد و ژنرال جونز ایده های مجاهدین برای برای یک ایران دموکراتیک را همانند« اصول جفرسونی» توصیف کرد.  

متن سخنراني ها  در لينك زير آمده است:

https://iran-spring.org/is/index.php?option=com_k2&view=item&id=20375:2023-03-19-21-29-36&Itemid=413&lang=fa