Loading...

سنای بلژیک - تصویب قطعنامه نقض نگران‌کننده و فزاینده حقوق‌بشر توسط رژیم ایران

image
22-04-2024

سنای بلژیک - تصویب قطعنامه نقض نگران‌کننده و فزاینده حقوق‌بشر توسط رژیم ایران

سنای بلژیک

سخنرانی شماری از اعضای سنا

هنگام تصویب قطعنامه نقض نگران کننده

و فزاینده حقوق‌بشر توسط رژیم ایران

در اجلاس رسمی سنا - جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

 

سخنرانیهای اعضای سنا قبل از رأی‌گیری بر سر قطعنامه

اجلاس سنای بلژیک روز جمعه ۱۹ آوریل (۳۱ فروردین ۱۴۰۳) به‌اتفاق آرا «قطعنامه نقض نگران‌کننده و فزاینده حقوق‌بشر توسط رژیم ایران» را به تصویب رساند.

این قطعنامه در مارس ۲۰۲۴ توسط شماری از اعضای سنا، به سنای بلژیک ارائه شده بود.

پیش از شروع رأی‌گیری بر سر قطعنامه شماری از اعضای سنای بلژیک طی سخنانی به حمایت از این قطعنامه برخاستند و خواستار تصویب آن توسط اجلاس رسمی سنای بلژیک شدند.

سناتور لطیفه گائوچی رئیس فراکسیون حزب سوسیالیست فرانسوی زبان در سنای بلژیک
سناتور لطیفه گائوچی رئیس فراکسیون حزب سوسیالیست فرانسوی زبان در سنای بلژیک در سخنان خود از جمله گفت:

اعدام‌های خودسرانه، بازداشتهای ناعادلانه و خشونت علیه معترضان قابل‌تحمل نیست. استفاده از مجازات اعدام وضعیت نگران‌کننده و هشداردهنده حقوق‌بشر در ایران را برجسته می‌کند. و ارقام خود گویای افزایش هشداردهنده تعداد اعدامها هستند که در سال‌های اخیر به سطوح بی‌سابقه‌ای رسیده است. ما باید به‌صورت جمعی در همبستگی با مردم ایران که تحت ظلم و ستم وحشیانه رنج می‌برند، دست به کار شویم. ما خواستار توقف فوری اعدامها و آزادی زندانیان سیاسی هستیم. زمان پایان دادن به بی‌عدالتی و برقراری عدالت برای قربانیان جنایات رهبران رژیم ایران فرا رسیده است. ما باید از حقوق مردم ایران برای مبارزه با یک رژیم سرکوبگر و خودکامه حمایت کنیم. ما خواستار استقرار یک جمهوری دموکراتیک و امن در ایران هستیم که در آن حقوق‌بشر رعایت و حفاظت شود. ما به‌شدت اعمال سرکوبگرانه و خشونت‌آمیز رژیم حاکم در ایران را محکوم می‌کنیم.

 

سناتور گایتان وان گویدزنهوون رئیس فراکسیون حزب لیبرال فرانسوی زبان در سنای بلژیک
سناتور گایتان وان گویدزنهوون Gaëtan Van Goidsenhoven رئیس فراکسیون حزب لیبرال فرانسوی زبان در سنای بلژیک در سخنان خود در جلسه رسمی سنای بلژیک گفت:

مجازات اعدام در ایران بیش از هر جای دیگری تبدیل به وسیله‌ای مشمئزکننده و پایدار برای سرکوب سیاسی شده است.

با توجه به وخامت شدید اوضاع در داخل ایران برای آن دسته از شهروندانی که هنوز جرأت ایستادگی در برابر دیدگاههای عقب‌مانده رژیم را دارند، این متن از دولتهای مختلف کشورمان، به‌ویژه در چارچوب ریاست بلژیک بر اتحادیه اروپا می‌خواهد دست به اقدامات مشخصی بزند. به‌عنوان مثال، فشار جدی به دولت ایران برای تعلیق مجازات اعدام، توقف هر گونه شکنجه، از جمله خشونت جنسی یا هر رفتار ظالمانه دیگری در زندانها و در حین بازجویی، حمایت از حق مردم ایران برای زندگی در یک کشور آزاد، باثبات، بدون تبعیض و دموکراتیک که به تعهدات ملی و بین‌المللی خود در زمینه حقوق‌بشر و آزادیهای اساسی احترام می‌گذارد، قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمانهای تروریستی، موجودیت این سازمان به‌عنوان یک نهاد مجزا به آن آزادی عمل بسیار زیادی می‌دهد که باید به آن خاتمه داد. در هر صورت می‌توانید روی حمایت کامل گروه من و خودم حساب کنید.

 

سناتور اوری وان دٍ وائر عضو کمیسیون خارجی سنای بلژیک
سناتور اوری وان دٍ وائر Orry Van de Wauwer عضو کمیسیون خارجی سنای بلژیک از حزب دمکرات مسیحی در سخنان خود گفت:

آقای رئیس، همکاران. دلیل این قطعنامه سرعت نگران‌کننده اعدامها در ایران است. معتقدم امروز با ریاست بلژیک در اتحادیه اروپا باید از این نقش در جامعه بین‌المللی برای جلب توجه مجدد به وضعیت حقوق‌بشر در ایران استفاده کنیم. ما شاهد افزایش مجازات اعدام و سرکوب از زمان قیامهای سراسری در ایران در سال ۲۰۲۲ بوده‌ایم. در سال ۲۰۲۳، آماری که می‌توانیم به دست آوریم حداقل ۸۶۴ نفر است. این اعدامها نیز از اکتبر سال گذشته، با استفاده از جنگ غزه به‌عنوان سرپوشی برای افزایش سرکوب در داخل ایران، عمدتاً برای جلوگیری از قیامهای جدید، چرخش جدیدی به خود گرفته است.

در گزارش جدید سازمان ملل، سپاه پاسداران پس از اعتراضات، پس از مرگ مهسا امینی، مسئول کشته شدن ۷۵۰ تظاهر کننده بوده است. ۷۵۰ نفر که می‌خواهند برای دفاع از حقوق و آزادیهای خود قیام کنند. ۷۵۰ کشته توسط سپاه پاسداران. بنابراین، ضروری است که قبل از هر چیز به این موضوع پاسخ دهیم و سپاه پاسداران را در فهرست سازمانهای تروریستی اروپا قرار دهیم. .

همکاران، با قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سیاه و حمایت بی‌دریغ از اپوزیسیون دموکراتیک ایران است که می‌توانیم رژیم را در عین حفظ حقوق مردم ایران مسئول بدانیم. پس بیایید این لحظه را غنیمت بشماریم و برای عدالت، آزادی و حقوق‌بشر بایستیم. متشکرم.

سناتور ریک دامز رئیس فراکسیون حزب لیبرال فلامان در سنای بلژیک و رئیس هیأت بلژیک در مجمع پارلمانی شورای اروپا
سناتور ریک دامز Rik Daems رئیس فراکسیون حزب لیبرال فلامان در سنای بلژیک و رئیس هیأت بلژیک در مجمع پارلمانی شورای اروپا در سخنان خود در اجلاس سنای بلژیک گفت:

سپاه پاسداران عامل اصلی سرکوب علیه جامعه ایران است. علاوه بر این پشت حملات تروریستی هم هست. هم‌چنین پشت تلاش‌ها برای بی‌ثباتی ژئوپلیتیکی در منطقه هم هست. اکنون زمان آن رسیده است که سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا اقداماتی را برای گنجاندن آن در فهرست افراد، گروهها و نهادهای تروریستی انجام دهند.

اگر بلژیک در حال حاضر در رأس ریاست اتحادیه اروپا قرار دارد، ما می‌توانیم منتظر اقدامات مشخصی باشیم که توسط نخست‌وزیر اعلام شده است، اما آنها هم‌چنان باید اجرا شوند تا در نهایت بتوانیم آن را به‌عنوان یک سازمان تروریستی تعریف کنیم. که به نظر من می‌تواند اولین گام برای آزادی مجدد نسل‌های آینده در ایران باشد. این اولین قدم ضروری است. متشکرم.

سناتور آنیک لامبریکت از حزب سوسیالیست فلامان بلژیک
خانم سناتور آنیک لامبریکت Annick Lambrecht از حزب سوسیالیست فلامان بلژیک نیز در سخنان خود گفت:

حزب سوسیالیست فلامان بلژیک حمایت صریح خود را از تلاش‌های مردم ایران برای زندگی در یک کشور دموکراتیک باثبات و فراگیر که تعهدات ملی و بین‌المللی آن در زمینه حقوق‌بشر و آزادی‌های اساسی را نقض نمی‌کند، و به آن احترام می‌گذارد، اعلام می‌کند.

در پایان اجلاس روز جمعه سنای بلژیک قطعنامه نقض نگران‌کننده و فزاینده حقوق‌بشر توسط رژیم ایران به تصویب رسید.