Loading...

ايران - «تجسس رنگ موی "زیر مقنعه"؛

image
07-04-2023

ايران - «تجسس رنگ موی "زیر مقنعه"؛

۱۶ فروردین ۱۴۰۲ـ  دکتر محمدامیر سماواتیان (روانشناس) در عنوان: «تجسس رنگ موی "زیر مقنعه"؛ استرس جدید دختر دبیرستانی من!» نوشت:  دختر ۱۷ ساله من، دانش آموز ممتاز رشته ریاضی، در یک مدرسه نمونه دولتی در تهران است. او یک ماه قبل از عید، با اجازه من و مادرش، موهایش را با "قهوه ای روشن" رنگ کرده بود و حالا بعد از تقریبا ۲ ماه البته، رنگ "مشکی" موهایش بیشتر شده، ولی خب متاسفانه هنوز، ته رنگی از قهوه ای تیره دارد! در روز 14 فروردین مکاله زیر را دخترم با من داشت:

دختر: بابا ! فردا رو چکار کنم؟

بابا: چی رو چکار کنی؟ !

دختر: قراره مدیر خودش بیاد موهامون رو چک کنه !

بابا: خب بیاد؛ مگه تو موهاتو تو مدرسه بیرون میندازی؟

دختر: نه ! باید مقنعه رو دربیاریم، چک کنن ببینن موهامون و رنگ کردیم یا نه !

بابا: موی زیر مقنعه رو نگاه میکنن ؟!

دختر:  آره! ترم فبل، اومدن کلاس، به همه گفتن مقنعه ها رو دربیارین؛ یکی از بچه ها موهاشو رنگ کرده بود؛ مدیر بهش گفت: (نمره انضباط که هیچ، مراقب باش برای ثبت نام سال بعدت مشکل پیش نیاد)!

بابا: دیگه چی گفت؟

دختر: گفت: اگر مورد انضباطی براتون پیش بیاد، تو دانشگاه پذیرش نمیشین!

دختر دبیرستانی من از دیروز "استرس شدید" دارد که قرار است در کلاس درس، در مدرسه نمونه دولتی، مقنعه اش را "بردارند" و رنگ موی زیر آن، را چک کنند؛ رنگ موی قهوه ای دو ماه قبل که حالا مشکی تر شده ... او می‌ترسد که نکند نمره انضباط‌اش کم شود، سال بعد ثبت نام نشود؛ دانشگاه گزینش اش نکنند و ....

من پدر، با استرس جدید دخترم چه کنم؛ دختری که سال قبل استرس باتوم و هجوم امنیتی ها به مدرسه را داشت و بعد استرس مسموم سازی؟ این داد را به کجا ببرم ؟ به کجا فریاد بزنم که موی زیر مقنعه دختر من به شما ربطی ندارد؟ این توحش را چگونه باید متوقف کرد؟