Loading...

ايران - گزارش سازمان عفو بين الملل در باره زندان و شكنجه كودكان در ايران - انعكاس در رسانه هاي آلمان

image
17-03-2023

ايران - گزارش سازمان عفو بين الملل در باره زندان و شكنجه كودكان در ايران - انعكاس در رسانه هاي آلمان


عفو بين الملل

https://www.amnesty.de/allgemein/pressemitteilung/iran-peitschenhiebe-elektroschocks-sexuelle-gewalt-gegen-kinder


ایران: شلاق، شوک الکتریکی و خشونت جنسی علیه کودکان بازداشتی


نیروهای امنیتی ایران از زور وحشیانه استفاده می کنند تا از مطالبه آزادی و حقوق بشر کودکان و جوانان در کشور جلوگیری کنند.
شش ماه پس از اعتراضات در ایران که با مرگ مهسا (ژینا) امینی آغاز شد، عفو بین‌الملل شواهدی از خشونت علیه کودکان دستگیر شده در جریان اعتراضات و پس از آن ارائه می‌کند.
تحقیقات عفو بین‌الملل از روش‌های شکنجه توسط سپاه پاسداران، بسیج شبه‌نظامی، پلیس امنیت عمومی و سایر نیروهای امنیتی و اطلاعاتی کشف می‌کند. این شامل ضرب و شتم، شلاق، شوک الکتریکی، تجاوز جنسی و سایر خشونت های جنسی علیه کودکان زیر 12 سال است.
دیتر کارگ، محقق ایرانی در عفو بین‌الملل در آلمان، می‌گوید: «مقامات دولتی ایران کودکان را از خانواده‌هایشان جدا کرده‌اند و آنها را در معرض ظلم غیرقابل تصوری قرار داده‌اند. مایه نفرت است که مقامات از قدرت خود در این راه نسبت به کودکان آسیب‌پذیر و وحشت‌زده سوء استفاده کنند. درد و ترس شدید خانواده ها را به آنها تحمیل می کند و زخم های جسمی و روانی شدیدی را برای آنها به جا می گذارد. این خشونت علیه کودکان راهبردی عمدی را برای سرکوب جوانان کشور و جلوگیری از مطالبه آزادی و حقوق بشر نشان می دهد.
مقامات باید فوراً تمام کودکانی را که صرفاً برای اعتراض مسالمت آمیز بازداشت شده اند آزاد کنند. در غیاب هیچ چشم‌اندازی برای تحقیقات بی‌طرفانه مؤثر در مورد شکنجه کودکان در ایران، ما از همه كشورها و همچنین دولت فدرال می‌خواهیم که از صلاحیت قضایی جهانی بر مقامات ایرانی، از جمله آن‌هایی که دارای اختیارات یا مسئولیت‌های بالاتر مظنون هستند، اعمال کنند. مسئولیت کیفری برای مسئولیت جنایات تحت قوانین بین المللی، از جمله شکنجه کودکان."
مقامات ایرانی اعتراف کرده اند که بیش از 22000 نفر در ارتباط با اعتراضات دستگیر شده اند. اطلاعات دقیقی از تعداد کودکان دستگیر شده در دست نیست. به گفته رسانه های دولتی، با این حال، کودکان بخش قابل توجهی از تظاهرکنندگان را تشکیل می دادند. عفو بین‌الملل تخمین می‌زند که احتمالاً هزاران کودک در میان دستگیرشدگان بوده‌اند.
مانند بزرگسالان، آنها را در ابتدا به زندان بردند، اغلب با چشم بند. این بازداشتگاه ها توسط سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، پلیس امنیت عمومی، واحد بازپرسی پلیس ایران (آگاهی) یا بسیج شبه نظامی اداره می شود. پس از روزها یا هفته ها سلول انفرادی یا ناپدید شدن اجباری، آنها به زندان های شناخته شده منتقل شدند.

آدم ربایی و شکنجه
علاوه بر این، ماموران لباس شخصی در جریان اعتراضات یا پس از آن، کودکان را از خیابان ربودند. آنها كودكان را به انبارها بردند و در آنجا آنها را شکنجه کردند و سپس آنها را به مکان های دور انداختند. این آدم ربایی ها بدون تشریفات قانونی انجام شد و برای تنبیه، ارعاب و دلسردی کودکان از شرکت در تظاهرات استفاده شد.
اکثر کودکان دستگیر شده در شش ماه گذشته ظاهراً آزاد شده اند، گاهی اوقات با قرار وثیقه، در انتظار تحقیقات یا محاکمه. بسیاری از آنها تنها پس از امضای نامه های "توبه" آزاد شدند. آنها باید قول می دادند که از "فعالیت های سیاسی" دوری کنند و در تجمعات حامی دولت شرکت کنند.
خیلی از بچه ها کتک خوردند. روش های دیگر شکنجه عبارتند از شلاق، شوک الکتریکی، تجویز اجباری قرص های ناشناس و زیر آب بردن سر کودکان. مقامات دولتی همچنین از تجاوز جنسی و سایر خشونت های جنسی، از جمله شوک الکتریکی به اندام های تناسلی، لمس اندام تناسلی و تهدید به تجاوز، به عنوان سلاح علیه کودکان بازداشت شده استفاده کرده اند.
شرایط غیرانسانی زندان، بدون مراقبت پزشکی
ده ها کودک در شرایط ظالمانه و غیرانسانی نگهداری شدند. این موارد شامل ازدحام بیش از حد، دسترسی ناکافی به توالت ها و امکانات شستشو و کمبود غذا و نوشیدنی کافی بود.
آب، سرمای شدید و سلول انفرادی طولانی مدت. دختران توسط ماموران امنیتی کاملاً مرد نگهداری می شدند که به نیازهای جنسیتی آنها توجهی نمی کردند. کودکان از مراقبت های پزشکی کافی، از جمله جراحات وارده در نتیجه شکنجه محروم بودند.
در اوایل اکتبر 2022، عفو بین‌الملل نحوه رفتار وحشیانه نیروهای امنیتی ایران علیه کودکان را مستند کرد: حداقل 23 کودک به‌طور غیرقانونی توسط نیروهای امنیتی ایران در جریان اعتراض‌های جاری کشته شدند.

Tagesschau

سايت تلويزيون كانال 1 آلمان Tagesschau: پنجشنبه 25 اسفند 1401 - 16 مارس 2023

https://www.tagesschau.de/ausland/asien/iran-proteste-241.html

عفو بين الملل تظاهرات در ايران بعد از مرگ مهسا اميني

اعتراضات در ایران - گزارش عفو بین الملل در مورد شکنجه کودکان


شلاق، برق گرفتگی و ضرب و شتم: بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل، در موج اخیر اعتراضات در ایران، خشونت علیه کودکان نیز وجود داشته است. به گفته سازمان حقوق بشر عفو بین‌الملل، کودکانی که در ایران در تظاهرات شرکت کرده‌اند در معرض روش‌های ظالمانه شکنجه و خشونت جنسی قرار گرفته اند. دیتر کارگ، کارشناس مسائل ایران سازمان عفو بین الملل آلمان، توضیح داد: «مقامات دولتی ایران کودکان را از خانواده هایشان جدا کرده و آنها را در معرض ظلم غیرقابل تصوری قرار داده اند. به گفته عفو بین‌الملل، روش‌های شکنجه شامل آدم‌ربایی، سلول انفرادی، ضرب و شتم، شلاق، شوک الکتریکی، تجاوز جنسی و سایر خشونت‌های جنسی علیه کودکان است که برخی از آنها تا دوازده سال سن دارند.

Der SpiegelاشپيگلDer Spiegel : پنجشنبه 25 اسفند 1401 - 16 مارس 2023
https://www.spiegel.de/ausland/iran-proteste-amnesty-international-berichtet-ueber-folter-an-kindern-und-jugendlichen-a-bad07fbe-0b83-4429-9208-2bcdbaebe6d5

ضرب و شتم، شوك الكتريكي، تجاوز جنسی:

به گفته سازمان حقوق بشر عفو بین الملل، سرویس های مخفی و مقامات امنیتی در ایران با تظاهرکنندگان زیر سن قانونی ظالمانه رفتار می کنند.
سازمان حقوق بشر عفو بین الملل شش ماه پس از آغاز موج اخیر اعتراضات در ایران، شکنجه کودکان و جوانان را مستند کرد. عفو بین‌الملل در گزارشی که پنجشنبه شب منتشر شد، گفت که تظاهرکنندگان مورد ضرب و شتم، شلاق، شوک الکتریکی، تجاوز جنسی و سایر خشونت‌های جنسی توسط سرویس‌های مخفی و آژانس‌های امنیتی قرار گرفتند.
بر این اساس، خشونت با هدف سرکوب جوانان کشور و شکستن اعتراض آنها صورت گرفت. دیتر کارگ، کارشناس امور ایران در سازمان عفو بین‌الملل آلمان، در بیانیه‌ای گفت: «نفرت انگيز است که مقامات این کشور از قدرت خود به این شکل در مورد کودکان آسیب‌پذیر و هراسان سوء استفاده کنند و درد و ترس شدیدی را بر آنها و خانواده‌هایشان تحمیل کنند و آسیب‌های جسمی و روانی شدیدی به بار آورند. برای آنها جای زخم باقی می ماند.»
عفو بین‌الملل خشونت را از زمان دستگیری، که در آن کودکان و جوانان در وانت‌های زندان مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفتند و در بازداشتگاه‌ها شکنجه می‌شدند، ثبت کرد. این شامل شوک الکتریکی به اندام تناسلی، تجویز اجباری قرص های ناشناخته و تهدیدهای شدید بود. قبل از آزادی کودکان، مقامات دولتی اغلب بستگان آنها را تهدید می کردند که در صورت شکایت آنها را دستگیر خواهند کرد.
به گفته عفو بین الملل، کودکان 12 ساله نیز شکنجه شدند. فعالان حقوق بشر گزارش خود را بر اساس شهادت ده ها تن از بازداشت شدگان و بستگان آنها بنا نهاده اند. با توجه به معترضان عمدتاً جوان، عفو بین‌الملل معتقد است که هزاران کودک زندانی شده‌اند.
همین چند روز پیش، قوه قضاییه ایران فاش کرد که حداقل 22000 تظاهرکننده دستگیر شده اند. گفته می شود که اکثر معترضان در این مدت آزاد شده اند. اعداد دقیق به طور رسمی در دسترس نیست.

DWدويچه وله(آلماني) DW پنجشنبه 25 اسفند 1401 - 16 مارس 2023

https://www.dw.com/de/amnesty-dokumentiert-folter-an-kindern-im-iran/a-65005154
پس از اعتراضات - عفو بین الملل شکنجه کودکان در ایران را مستند می کند
شش ماه پس از آغاز موج اخیر اعتراضات در ایران، سازمان حقوق بشر عفو بین‌الملل گزارشی از خشونت بی‌رحمانه مقامات ایرانی علیه کودکان می‌دهد و از «همه دولت‌ها» می‌خواهد که وارد عمل شوند.

عفو بين الملل انتظار دستگيري هزاران كودك در ايران

عفو بین الملل انتظار هزاران کودک دستگیر شده را دارد که ممکن است قربانی شکنجه شده باشند

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش اخیر خود به شهادت ده‌ها زندانی و نزدیکان آنها تکیه کرده است. به گفته این سازمان، جوانان و کودکان مورد ضرب و شتم، شوک الکتریکی و خشونت جنسی توسط سرویس های مخفی و مقامات امنیتی قرار گرفته اند. در این گزارش هفت مورد از مناطق مختلف ایران به تفصیل آمده است.
کودکان زندانی
به گفته عفو بین الملل، روش های شکنجه شامل ناپدید شدن، سلول انفرادی، ضرب و شتم، شلاق، تجاوز جنسی و سایر خشونت های جنسی علیه کودکان است. همچنین به این جوانان به اندام تناسلی شان برق وصل كرده و قرص های ناشناس دریافت کرده اند. این کودکان پس از آزادی توسط بستگانشان تهدید شدند که در صورت گزارش آنچه اتفاق افتاده است، دستگیر خواهند شد. در این گزارش آمده است که مقامات سپاه پاسداران ایران، شبه نظامیان بسیج، پلیس امنیت عمومی و سایر نیروهای امنیتی و اطلاعاتی از روش هایی برای تنبیه، تحقیر و گرفتن "اعتراف" از کودکان استفاده كرده اند.
گزارش سازمان عفوبين الملل در باره نقض وحشتناك حقوق بشر در ايران


در زیر عنوان آخرین گزارش عفو بین الملل آمده است:

ایران: کودکان بازداشت شده در سرکوب وحشیانه اعتراضات مورد شلاق، شوک الکتریکی و خشونت جنسی قرار گرفتند.
آخرین گزارش عفو بین الملل شکنجه کودکان بازداشت شده توسط رژیم ایران را محکوم می کند

به گفته عفو بین الملل، این کودکان توسط افسران لباس شخصی از خیابان ها ربوده شده اند یا مستقیماً در جریان اعتراضات دستگیر شده اند. هنوز مشخص نیست که چه تعداد کودک و نوجوان دستگیر شده اند. همین چند روز پیش، قوه قضاییه ایران گزارش داد که حداقل 22000 تظاهرکننده بازداشت شده اند. گفته می شود که اکثر معترضان در این مدت آزاد شده اند. آمار دقیقی از كشور وجود ندارد.
خشونت استراتژیک علیه جوانان
به گفته این سازمان، شکنجه کودکان که برخی از آنها فقط دوازده سال داشتند، یک استراتژی هدفمند را دنبال می کرد. هدف از این کار سرکوب جوانان کشور و شکستن اعتراض آنها برای آزادی و حقوق بشر بود. دیتر کارگ، کارشناس مسائل ایران در سازمان عفو بین‌الملل آلمان، در بیانیه‌ای گفت: «نفرت انگيز‌ است که مقامات این کشور از قدرت خود به این شکل در مورد کودکان آسیب‌پذیر و هراسان سوء استفاده کنند و درد و ترس شدیدی را بر آنها و خانواده‌هایشان وارد کنند و آسیب‌های جسمی و روانی شدیدی به آنها وارد کنند. جای زخم می گذارند."
به ویژه نسل جوان اخیرا اعتراض کرده است. معترضان ابتدا با حجاب مبارزه کردند، سپس خواهان سقوط جمهوری اسلامی شدند. اکثریت نباید بیش از 25 سال سن داشته باشند. از زمان موج اعتراضات در پاییز، رهبری ایران بیش از هر زمان دیگری از زمان انقلاب اسلامی در سال 1979 تحت فشار بوده است.
عفو بين الملل پليس و نيروهاي شبه نظامي ايران عامل سركوب شكنجه و . . .
پلیس و نیروهای شبه نظامی ایران علیه معترضان از زور استفاده می کنند


عفو بین المللی خواستار عواقب بین المللی است

در این گزارش، عفو بین‌الملل انتقاد می‌کند که هیچ چشم‌اندازی برای تحقیقات مستقل مؤثر در مورد شکنجه کودکان در ایران وجود ندارد. بنابراین این سازمان خواستار آزادی فوری کودکان است و از همه ایالت‌ها و همچنین دولت فدرال می‌خواهد که صلاحیت قضایی جهانی را بر مقامات ایرانی اعمال کنند تا مظنونان دارای اقتدار بین‌المللی پاسخگو باشند.
مردم ایران - به ویژه دختران و زنان - ماه هاست که برای حقوق بیشتر تظاهرات می کنند. خیزش سراسری با کشته شدن زن جوان کرد ژینا مهسا امینی در 16 سپتامبر 2022 پس از مرگ وی در بازداشت پلیس آغاز شد. فعالان مدعی هستند که پلیس با امینی بدرفتاری کرده است. این زن جوان به دلیل استفاده نامناسب از روسری توسط پلیس اخلاق دستگیر شد. نیروهای امنیتی در حال انجام اقدامات گسترده علیه اعتراضات مرتبط هستند.

ZDF سايت تلويزيون كانال شبكه 2 آلمان - زد د اف : ZDF پنجشنبه 25 اسفند 1401 - 16 مارس 2023
https://www.zdf.de/nachrichten/politik/amnesty-iran-folter-kinder-100.html

سازمان عفو بین الملل: کودکان شکنجه شده در اعتراضات در ایران
بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل، در موج اعتراضات اخیر در ایران، کودکان نیز مورد شکنجه قرار گرفته اند. بنابراین خشونت علیه کودکان یک استراتژی هدفمند است.
عفو بين الملل تظاهرات در تركيه عليه رژيم ايران
اعتراضات در ترکیه پس از درگذشت مهسا امینی ایرانی. (بایگانی)


سازمان حقوق بشر عفو بین الملل شکنجه بی رحمانه کودکان و جوانان را شش ماه پس از آغاز موج اخیر اعتراضات در ایران مستند کرده است.
عفو بین‌الملل در گزارشی که پنجشنبه شب منتشر شد، گفت که تظاهرکنندگان مورد ضرب و شتم، شلاق، شوک الکتریکی، تجاوز جنسی و سایر خشونت‌های جنسی توسط سرویس‌های مخفی و آژانس‌های امنیتی قرار گرفته اند.
مردم ایران بیش از سه ماه است که در تهران علیه رژیم تظاهرات مي كنند. دستگاه های امنیتی به شدت واکنش نشان داده اند. گزارش بي هزينه نیز دشوارتر شده است.
عفو بين الملل هدف خشونت رژيم سركوب جونان است
عفو: هدف خشونت سرکوب جوانان است

دیتر کارگ، کارشناس مسائل ایران در سازمان عفو بین‌الملل در آلمان، گفت که خشونت علیه کودکان یک استراتژی هدفمند را برای "سرکوب جوانان کشور و جلوگیری از مطالبه آزادی و حقوق بشر" نشان می‌دهد.
مایه شرمساری است که مسئولان این گونه از اختیارات خود در مورد کودکان آسیب پذیر و هراسان سوء استفاده کنند و آنها و خانواده هایشان را دچار درد و ناراحتی کنند و زخم های جسمی و روحی شدیدی بر جای بگذارند.
دیتر کارگ
عفو بین‌الملل خشونت را از زمان دستگیری، که در آن کودکان و جوانان در وانت‌های زندان مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفتند و در بازداشتگاه‌ها شکنجه می‌شدند، ثبت کرد. این شامل شوک الکتریکی به اندام تناسلی، خوراندن اجباری قرص های ناشناخته و تهدیدهای شدید بود. قبل از آزادی، مقامات دولتی اغلب کودکان را تهدید می کردند که در صورت شکایت بستگانشان را دستگیر خواهند کرد.


عفو بین الملل تخمين مي زند که هزاران کودک زندانی شده اند
به گفته عفو بین الملل، کودکان 12 ساله نیز شکنجه شدند. فعالان حقوق بشر گزارش خود را بر اساس شهادت ده ها تن از بازداشت شدگان و بستگان خود قرار داده اند. با توجه به معترضان عمدتاً جوان، عفو بین‌الملل معتقد است که هزاران کودک زندانی شده‌اند.
همین چند روز پیش، قوه قضاییه ایران فاش کرد که حداقل 22000 تظاهرکننده دستگیر شده اند. گفته می شود که اکثر معترضان در این مدت آزاد شده اند. آمار دقیقی از كشور وجود ندارد.
سازمان حقوق بشر خواستار آزادی است
آخرین موج اعتراضات در ایران با کشته شدن ژینا مهسا امینی کرد ایرانی به راه افتاد. این جوان 22 ساله در اواسط شهریور ماه به دلیل نقض قوانین پوشش اسلامی توسط اولیای دم دستگیر شد و چند روز بعد در بازداشت پلیس جان باخت.
دیتر کارگ از عفو بین‌الملل گفت: عفو بین‌الملل خواستار آزادی کودکان بازداشت‌شده شد و از جامعه بین‌المللی درخواست کرد: «از آنجایی که هیچ چشم‌اندازی برای تحقیقات بی‌طرفانه مؤثر در مورد شکنجه کودکان در ایران وجود ندارد، ما از همه كشورها و همچنین دولت فدرال می‌خواهیم که همه‌جانبه از صلاحیت قضایی بر مقامات ایرانی اقدام كنند.