Loading...

عفو بین‌الملل: مرگ ابراهیم ریگی و "حمله وحشتناک مقام‌های ایران به حق حیات"

image
01-03-2023

عفو بین‌الملل: مرگ ابراهیم ریگی و "حمله وحشتناک مقام‌های ایران به حق حیات"

عفو بين الملل

عفو بین‌الملل، در واکنش به گزارش منابع حقوق بشری درباره کشته شدن ابراهیم ریگی، پس از «ضرب و جرح» و «شکنجه» در بازداشت پلیس در کلانتری زاهدان، مرگ این جوان معترض ایرانی را «حمله وحشتناک مقام‌های ایران به حق حیات» برشمرد. این نهاد جهانی حقوق بشری تاکید کرد: این ادعا را برپایه اسنادی که در اختیار دارد، مطرح کرده است.

بر اساس واکنش سازمان عفو بین‌الملل، مقام‌های حکومتی در ایران تلاش کرده‌اند تا خانواده ابراهیم ریگی را تحت فشار قرار داده تا جسد این معترض را بدون انجام کالبدشکافی خاکسپاری کنند. همین نهاد جهانی حقوق بشری تصریح کرد: اطلاعات ضد و نقیضی درباره شرایط مرگ ابراهیم ریگی در دست است که مقصر دانستن دیگران یا حمله قلبی بعنوان دلیل مرگ، را در راستای «فرار از مسئولیت» مقام‌های حکومتی مورد تایید قرار می‌دهد.بنا بر اعلام سازمان عفو بین‌الملل، اطلاعات یک منبع آگاه که به این نهاد مدافع حقوق بشری رسیده است، نشان می‌دهد که ارزیابی اولیه پزشکی قانونی حاکی از آن است که «ضرب و شتم» دلیل مرگ ابراهیم ریگی بوده است. پیش از این، علی رحیمی، معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی سیستان و بلوچستان، در روز پنج‌شنبه پنجم اسفند، با بیان اینکه حکم جلب ابراهیم ریگی به دلیل اختلافات خانوادگی از قبل از سوی مقام قضایی صادر شده بود، گفته بود: شاکیان خصوصی، ابراهیم ریگی، پزشک ۲۴ ساله را، کتک زده و در حالی که وی بیهوش بود، به کلانتری انتقال یافته بود. این مقام فرماندهی انتظامی سیستان و بلوچستان، در توضیح این ادعا، افزود: «چند فرد با یک دستگاه خودرو تویوتا هایلوکس با مراجعه به کلانتری ١٢ شهرستان زاهدان اعلام کردند فردی به هویت ابراهیم ریگی را در خیابان کریم‌پور ۲۳ دستگیر کرده‌اند و همراه خود به کلانتری آورده‌اند».

پیشتر، در گزارش پایگاه خبری حال‌وش، به نقل از منابع محلی، اعلام شد: ابراهیم ریگی، کارورز پزشکی، که با قرار وثیقه آزاد شده بود، روز ۳۱ بهمن در زاهدان بازداشت و به کلانتری منتقل شد اما یک ساعت پس از انتقال به کلانتری جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، قاضی کشیک و قاضی پرونده شعبه ویژه قتل نیز تایید کرده‌اند که مرگ ابراهیم ریگی بر اثر «ضرب و جرح در داخل کلانتری» بوده است. این گزارش به تایید سازمان عفو بین‌الملل نیز رسیده است.

حال‌وش، گروهی که ناظر بر نقض حقوق بشر در منطقه بلوچستان ایران است، در گزارش خود اعلام کرد که ابراهیم ریگی ۲۴ ساله در روز ۲۲ مهرماه در ارتباط با اعتراضات در شهر زاهدان در جنوب شرق ایران در پی کشته شدن مهسا امینی و تجاوز به دختری ۱۵ ساله توسط یک فرمانده پلیس محلی، دستگیر شد.